Ahogy nő a vegánok száma, úgy nő a kifejezetten őket megcélzó termékek kínálata is a piacon, azonban ezek olykor eléggé hajmeresztőek tudnak lenni számomra.
Az életmódváltásnál, amikor elhagyjuk a korábban megszokott nyersanyagokat és kilépünk korábbi komfortzónánánkból, akkor az emberek többségének pszichésen szüksége van arra, hogy hasonló állagú és ízű alapanyagokat használjon és egyen, mint korábban. Én vegetáriánus voltam a vegánságom előtt, de kifejezetten élveztem az új lehetőségeket és alapanyag párosításokat, így nekem nem volt szükségem ezekre a "kiváltó, helyettesítő termékekre". Éppen emiatt kissé idegenkedem az alább látható állati eredetű anyagokat utánzó vegán termékektől.
Tudom, hogy ez elég erősen támadható téma, illetve sokaknak szüksége van ezekre a könnyebb átállás érdekében, de szerintem teljesen feleslegesek. Mindemellett az előállításuk, csomagolásuk és szállításuk valószínűleg ugyanannyi energiát emészt fel, mint az állati eredetű termékeké.
Vegan tojáshelyettesítő porok
Mivel veganként nem eszünk tojást sem, ezért a megszokott tojásos ételek kiváltásánál könnyű alternatívát jelentenek a különböző tojáshelyettesítő porok, amelyeknél van "egész tojás", "tojásfehérje", "tojássárgája" és "rántottának" való is. Szerintem ezek feleslegesek, hiszen, szuper sütiket lehet sütni tojáshelyettesítő porok nélkül is, rengeteg vegán piskóta, torta és sütemény recept található az interneten az ezernyi vegán blogon. Az aquafaba (felvert csicseriborsólé vagy bablé) pedig tökélesen funkcionál tojáshab helyett, illetve palacsinta és omlett is simán készíthető ezen termékek nélkül.
GALÉRIA
Szója virsli
A holttest maradványokat tartalmazó virsli sokak számára a gyors és egyszerű étkezést jelenti, valószínűleg nincs másként ez a vegán közösségben sem. A vegán kompatibilis, csak növényi összetevőket tartalmazó virslik már egész szép választékban kaphatóak a magyar bioboltokban és vegán webáruházakban is. Nekem azonban ez a termék is a nem bírom, nem akarom megenni kategória, hiszen kísértetiesen hasonlít a húst, illetve jobban mondva a vágóhídi hulladékokat tartalmazó virslikre.
GALÉRIA
Vegan felvágott
A felvágottak szerintem ugyanazt a kategóriát képviselik, mint a vegán kompatibilis virslik. Ezekből is már rengeteg gyártó sokféle ízesítésű termékét lehet venni, azonban engem ezek is túlságosan emlékeztetnek az állati eredetű származékokat tartalmazó felvágottakra, így én ezeket is hanyagolom.
GALÉRIA
Vegán kolbász és szalámi
A kolbász és szalámi íze lényegében a hozzáadott fűszerezéstől függ, ennek köszönhetően ugyanazt az ízt képesek produkálni a gabonakolbász készítők, mint az állati cafatokat tartalmazó, állagjavítózott, tartósítószeres darabok. Talán emiatt nem is meglepő, hogy amikor először kóstolnak vegán kolbászt vagy szalámit az emberek akkor meglepődnek, hogy a számukra ismerős íz köszön vissza.
GALÉRIA
Ez a lista természetesen csak számomra jelenti az érthetetlen kategóriát, ugyanis ezeket személy szerint nem szeretem, nincs gusztusom megkóstolni vagy feleslegesnek tartom. Mivel mindenki másként működik, ezért vannak, akik a fent tárgyalt termékeket szeretik és hasznosnak tartják. Például a párom is szívesen fogyasztja a gabonakolbászokat és felvágottakat.
Ha tetszett a poszt és érdekelnek a veganizmussal kapcsolatos témák, akkor kövess Facebookon , Instagramon és YouTube-on is!