Ma hajnalban elkezdődött a 2014/2015-ös delfinmészárlási idény Japán Taidzsi (Taiji) nevű városában. Azt mondják, hogy hagyomány és joguk van annyi delfint és kisméretű cetet legyilkolni, amennyit csak akarnak. Én azt mondom, hogy a hagyományok hosszú évszázadokra nyúlnak vissza, míg a delfinmészárlások és egyes egyedek családból való kiemelése delfináriumok számára a 20. század közepén indultak csak el. A kiváltó ok pedig, hogy a világ számos pontján kezdett elterjedni a delfináriumok száma és a japán tengerparti városok elkezdték kiszolgálni a delfinekre való igényt.
Ezalatt a pár évtized alatt sok tíz ezer delfin esett áldozatul, amíg rájöttek a gyilkosságokat elkövető települések, hogy a szabadon élő delfinekben sokkal több a potenciál, mint a halott delfinekben, ugyanis a delfinnéző túrák árát is fel lehet verni. Emellett gondolom elég nagy lehetett a versenyhelyzet is az egyes delfingyűjtő települések között. Mára egyetlen egy településen, Taidzsi (Taiji) városában zajlik minden évben a delfin apokalipszis 6 hónapon át. Szeptember 1-én kezdődik és egészen márciusig tart. Ha márciusig nem teljesítik a meghatározott kvótát akkor meghosszabbíthatják a vérfürdő időtartalmát.
Tudni kell, hogy lényegében minden delfináriumba került delfin valamilyen szinten kötődik Taidzsi városához. Vagy annak vizeiből raboltál el, vagy ha másodgenerációs egyedről van szó, akkor onnan származnak a szülei, akiket megerőszakoltak az utódok létrehozásához. Bárhol is legyél, bárhol is láss fogva tartott delfineket Taidzsi szelleme ott kísért, ahogy ott kísért a fogva tartott delfinek legyilkolt családtagjainak szenvedése, fájdalma és néma sikolya is.
Ha delfináriumba mész akkor rabokat és nem szabad élőlényeket látsz. Ha delfináriumba mész, akkor éheztetést, erőszakot, depressziót, betegségeket és végeláthatatlan kínt fizetsz ki. A családjaiktól és otthonaikból elrabolt élőlények, akiket különböző kemikáliákkal fizikailag legyengítenek nem lehetnek boldogok annak ellenére sem, hogy mi folyton mosolygósnak látjuk a szájukat. Naponta többször ugyanazt a monoton előadást végigcsinálni némi halott élelemért cserébe nem lehet élvezetes. (Normális esetben a természetben a delfinek élő halakat vadásznak le és fogyasztanak el azonnal, nem antibiotikumokkal telenyomott döglött, fagyasztott halat esznek.)
Vannak emberek, akik átlátnak a betonmedencék vizein úszó gumilabdákon és karikákon, akik látják és értik, hogy egyáltalán nem szórakoztató dolog a produkáltatott delfinek számára a delfináriumokban "élni", vagyis helyesebben vegetálni. Egyre többen ismerik fel, hogy a "Flipper-szemfedő" hamis valóság, amit gazdasági érdekek miatt egyes intézmények teremtettek meg átgázolva és semmibe véve rabszolgáinak és azok családtagjainak életét.
Ezért került ismét megrendezésre 4 kontinens 61 városában a JapanDolphinsDay 2014, aminek egyik színhelye Budapesten volt a Japán Nagykövetség előtt 2014. augusztus 30-án. Magyarországon szerencsére nincsen delfinárium, azonban nyaralásaink során elmehetünk 1-2 mellett, így jó ha tudatában vagyunk annak, hogy miért maradjunk távol ezektől az intézményektől
A legegyszerűbb és mindenki számára legolcsóbb megoldás, ha nem megyünk be ezekbe az intézményekbe és felhívjuk ismerőseink figyelmét az okra, hogy miért maradjanak ők is távol a delfineket vegetáltató intézményektől. Emellett egyéni fogyasztói döntéseinkkel dönthetünk úgy, hogy bojkottáljuk a japán termékeket, így nem juttatunk pénzt a gazdaságukba. Apró porszemek vagyunk egyenként de ha emberek tömegei döntenek úgy, hogy bojkottálják a japán termékeket, akkor a folyamatosan duzzadó tömeg egyszer csak jelentékeny tömeg lesz, akinek a pénze hiányozni fog a japán gazdaságból. Ne feledjük, hogy egyenként jelentéktelen porszemek vagyunk de együtt homokvihart képezhetünk!
A statisztikák szerint 1 delfináriumban vegetáló egyedre jut 17 meggyilkolt delfin. A kiválasztott és életben hagyott delfineket már a taidzsi-öbölben elkezdik antibiotikumokkal etetni. Mivel a Sea Shepherd önkéntes aktivistái megfigyelőként jelen vannak, így folyamatosan dokumentálják az életben hagyottak állapotát is és sajnos nem ritka jelenség, hogy a befogott állatok akár napokon belül is jelentős súlyveszteséget produkálnak az őket ért sokk és a stressz hatására.
Fontos tudni, hogy a Sea Shepherd önkéntesei csak megfigyelhetnek – már ha éppen nem inzultálják őket a japán rendfenntartóerők – és fizikailag nem avatkozhatnak be kiválasztásokba, lemészárlásokba. Ha beavatkoznának akkor abban a pillanatban jobb esetben csak kitoloncolnák, rosszabb esetben bebörtönöznék őket és ezzel totálisan behúzódna a függöny Taidzsiban a delfinhorror előtt. A világnak azonban tudnia kell a történésekről és az összefüggésekről, így az aktivisták önmagukon is túllépve csatornát képeznek az öbölben történtek és a gépeik mögött ülő emberek között, ugyanis élő közvetítést szoktak adni az öbölből, ami a www.seashepherd.org oldalon lesz elérhető.
A legyilkolandó egyedszámot tekintve már meg van a kvóta, amit igyekeznek is majd teljesíteni...
7 delfinfaj összesen 1938 egyedét akarják a japánok, akiknek csak töredéke lesz megfelelő korú, egészségű, szépségű a delfináriumok számára való kiemeléshez. A többiekre hosszú agonizálás vár, hiszen nem azonnal halnak meg. Kifejlesztettek egy eszközt, amivel eldugítják a légzőnyílásukat és a gerincükbe vágnak egy fémrudat ezzel mintegy megbénítva őket és belsővérzést előidézve a saját vérükben fulladnak meg az állatok.
A leölt delfinek húsát különböző luxuséttermek számára szállítják vagy kereskedelmi forgalomba helyezik. Tradicionálisan Japánban nincs hagyománya a delfinhús evésnek, egyszerű modernkori agybaj. Más országokat tekintve pedig sok helyen tiltott a delfinhús kereskedelme, így ismereteim szerint az Európai Unión belül is tiltott ezeknek a tengeri emlősöknek a fogyasztása és húsának forgalmazása. Mindemellett a delfinhús magas higany tartalma miatt mérgező, így aki orosz rulettezni akar az életével az igyon egy deci arzént vagy ciánt mert akkor legalább csak magának árt és a delfineknek nem.
További információ a Sea Shepherd angol nyelvű honlapján, a magyar nyelvű honlapján, a Sea Shepherd Facebook oldalán, a Sea Shepherd Hungary Facebook oldalán, a Sea Shepherd Cove Guardians Facebook oldalán és a Delfinmosoly - tények & tévhitek a delfináriumok világáról Facebook oldalán.
Kristóf Veronikával, a Sea Shepherd aktivistájával készült delfináriumokról szóló interjú itt, a Sea Shepherdről szóló interjú pedig itt érhető el.