16 egyszerű útmutató tipp kezdő vegánoknak és azoknak, akik kacérkodnak a gondolattal, hogy a vegán életmódot válasszák.
Segítő mankóként összeszedtem 16 pontot, hogy segítsem az átállást azok számára, akik nehéznek találják a vegán életmódot vagy nem tudják, hogy vegánként mikre érdemes odafigyelni.
1) Hagyj fel a szemellenző folytonos visszarakásával és ismerd be magadnak, hogy a vegán életmód a legetikusabb. Ezt már úgyis tudod, de a kondicionált szokásaid miatt folyton visszahátrálsz. Ha nem így lenne, akkor nem lenne lelkiismeret furdalásod az állati eredetű ételek evése közben, vagy nem ezen pörögne az agyad egész nap.
2) Kezdj el vegán recepteket keresni. Ma már egész sok vegán és nyers vegán blog olvasható magyarul is, így csak írd be annak az ételnek a nevét a Google vagy Pinterest keresőjébe, amelynek a receptjére kíváncsi vagy. A vegán szót írd az étel neve elé! A youtube-on pedig angolul, németül és franciául is sok vegán receptvideót találsz.
3) Kezdj bele a vegán ételek és italok készítésébe! Nem kell a legbonyolultabb receptekkel kezdened, elsőre elég elkészíteni az első magtejed vagy zöldség fasírtod. Meglátod mennyire egyszerű lesz. Amikor főzni tanultál akkor sem egy bonyolult recepttel kezdtél, hanem egyszerűvel.
4) Ha jobban szeretsz szakácskönyvből inspirálódni, akkor szerezd be a magyarul is olvasható kiadásokat. Több posztomban is összeszedtem pár példányt, amelyekről itt, itt és itt olvashatsz.
5) Keress rá vegán bloggerekre (magyarokra és külföldiekre egyaránt), olvasd el a tapasztalataikat és illeszd be az életedbe azokat. Rövidítsd le a tanulási időd, spórolj magadnak energiát és mások tanulófolyamatából tanulj! Sokkal könnyebb, ha már tudod mikre kell odafigyelned pl. élelmiszer, ruha, tisztálkodási eszközök vagy dekor kozmetikumok vásárlásakor.
6) Keress rá a vegán vloggerekre is, azaz azokra, akik videókat készítenek, hogy segítsenek neked és a többi kezdő vegánnak. Ma már több magyar vegán videóst is találsz a YouTube-on (Székely Vegán, Rossz Vegán, Vegan Reality, 75fledermaus, Ann's Fruit, DavidConBananas, Krisztina Kocsó, Ella Zold és Ella Zold Vlog) a sok száz angol, amerikai, német, francia stb. nemzetiségű vegán vlogger mellett. A külföldieket nézve ráadásul az adott nyelvet is gyakorolhatod.
7) Nézz vegán gasztro videókat, hiszen ingyen főzőtanfolyam az otthonodban és a videók alatt kérdezni is tudsz a készítőtől ha kérdés merül fel benned.
8) Ha a főzésnél közvetlen instrukciókra van szükséged és nem egy videóra, akkor keress rá a vegán főzőtanfolyamokra, hiszen ma már több kiváló vegán szakács is tart tanfolyamokat.
9) Menj el egy vegán vagy vegán opciókat is kínáló étterembe, hogy lásd milyen széles és ízletes a vegán ételek palettája. Olyan alapanyagokból készült ételt kóstolj, amit eddig valamiért hanyagoltál vagy nem ismertél, pl. szejtán/búzahús, zöld turmix, édeskömény, krémleves, növényi sajt, stb. (Kozmosz Vegán Étterem, Elixír, Napfényes Étterem, Istvánffi vegán hamburgerező, Vegán Édes Élet Cukrászda, Vega City, 96 Zen Étterem, Naspolya Nassolda)
10) A különböző közösségi média oldalakon keress rá és lépj be a vegán csoportokba, ahol kérdezhetsz a csoporttagoktól. Kapcsolódj be a beszélgetésekbe vagy indíts el egy témát te magad.
11) Menj el a vegán rendezvényekre. Budapesten szinte minden héten minimum 1 vegán program van, ahol szívesen látják az új embereket és te is új ismerősöket szerezhetsz, illetve hozzád hasonló gondolkodású emberekkel találkozhatsz. A vidéki városokban is egyre több vegán csoport és találkozó van, keress rájuk az interneten. (Vegán Piknik csoport)
12) Tájékozódj, hogy egyes anyagok, illetve összetevők, amik az élelmiszerekben, vitaminokban és testápolási termékekben vannak honnan származnak. Az állati eredetű, ezáltal nem vegán összetevőket tartalmazó pl. a lanolin, kármin, méhpempő, méz, zselatin, kollagén, csiganyál, tejsavó stb. termékeket mind hanyagold.
13) Élelmiszer vásárláskor MINDIG olvasd el az adott termék összetevőlistáját. Alakítsd ki magadban a szokást, hogy először egy terméken automatikusan az összetevőket keresed meg és olvasod el. Idővel fel sem fog tűnni ez a rutin.
14) A testápolási, higiéniai és dekor kozmetikumokon mindig keresd a vegán logót, nézd meg az INCI listát! (Állatkísérlet mentes termékeket összefoglaló honlap.)
15) Ha bizonytalan vagy egy cég etikusságát illetően, akkor a kinézett termék megvásárlása előtt mindig keress rá az interneten a cég nevét és a vegan szót használva. Rengeteg angol és német nyelvű vegan beauty blogger van, akik utánanéznek a termékeknek, gyártóknak, illetve írnak a külföldi márkáknak, hogy vegánok e a termékeik.
16) Végül de nem utolsó sorban tisztázd magadban a pontos miért-edet, azaz hogy miért akarsz vegán lenni, mi motivál és visz előre? Fogalmazd meg és írd le, a papírt pedig tedd ki egy jól látható helyre, hogy bevésődjön a tudatalattidba, ezáltal nem fogsz meginogni ha a "jó szándékú" akadékoskodók hada csap le rád.
Ha tetszett a poszt és érdekelnek a veganizmussal kapcsolatos témák, akkor kövess Facebookon , Instagramon, YouTube-on és Twitteren is!