A közhiedelemben az van, hogy húst kell enni, mert attól leszünk erősek, meg abban a vitamin, illetve állati eredetű dolgok evése nélkül biztos gyengék és erőtlenek a vegán emberek. Erre cáfol rá a mai poszt, amelyben egy ironmant teljesítő, amatőr sportoló vegán felel a kérdéseimre.
Dobos Gábor 43 éves, 20 évig volt vegetáriánus, két éve pedig vegán. Kisebb-nagyobb kihagyásokkal kamaszkora óta sportol, eddig összesen 29 maratoni távot futott le, melyet csak idén hétszer abszolvált. 2015. július 25-én Nagyatádon teljesítette az ironmant, ahol kb. 700 induló közül a középmezőnyben végzett. Ez volt az első alkalom, hogy indult ezen az embert próbáló sporteseményen.
Mi motivált az Ironmanen való részvételre és a távok teljesítésére?
Egy amatőr sportolónak, mint én, az Ironmanhez mindenképpen megszállottság kell, és ehhez pedig a legjobb motiváció a bizonyítani akarás. A legtöbb ember felül akar kerekedni önmagán, kitolni a határait vagy ki akar emelkedni a tömegből, ezért extrém távokat teljesítenek. Engem a hitem vitt, mely szerint lehet állatkizsákmányolás nélkül egészségesen élni és sportolni. Vegán vagyok és ehhez az életmódhoz szerintem hozzátartozik az aktivista tevékenység is, hogy a számunkra legoptimálisabban a magunk módján fellépjünk a felesleges szenvedés ellen. Azt gondoltam, hogy ha én munka mellett, amatőrként meg tudom csinálni az ironmant, akkor talán motiválok vele másokat is, hogy legyenek vegánok és sportoljanak.
Mikor kezdted el a felkészülést? Tudatosan megtervezted az edzéseid vagy random készültél fel?
Évek óta folyamatosan futok, így ebből a szempontból évek óta tartott a felkészülésem. Célirányosan pedig majdnem 4 hónapot tett ki a tudatos felkészülés. Sok edzéstervet láttam és nagyjából tudtam, hogy milyen felkészültséggel kell nekimennem a távnak. A profikhoz képest, én improvizáltam.
A versenyt vegánként teljesítetted. A vegánságod előtt is teljesítetted már a versenyt? Ha igen, akkor a mostanihoz képest milyen eredménnyel?
Nem, ez volt az első ilyen a versenyem, így csak vegánként teljesítettem.
Miért lettél vegán?
Miután szembesültem (Állatvédők könyve), hogy vegaként teljesen tévúton járok, azonnal és minden erőltetés nélkül áttértem. Etikai alapon természetesen.
Azért, mert vegán vagy, kellett külön proteinport vagy teljesítmény növelő vitaminokat, szereket szedned? Honnan szereztél elég energiát a távok teljesítésére?
Semmit nem szedtem. Se porokat, se kiegészítőket nem ettem. Külön vitamint sem, csak a B12-t, de ezt vegánként kötelező. A nyers zöldségekben, gyümölcsökben minden vitamin benne van, csak a megfelelő mennyiségben kell bevinni őket. Az energiát a szénhidrátok adják. Nekem a legjobb teljesítménynövelő eledelem a banánnal összegyúrt darált mákgolyó vagy egy jó zöld turmix.
A felkészülés alatt nem tartottam semmilyen semmi extra diétát, amit megkívántam azt ettem. Főként barna rizst, hajdinát, kölest, kevés tésztát és krumplit fogyasztottam minimálisan hőkezelt vagy nyers zöldségekkel, magokkal, illetve a lehető legnagyobb mennyiségben törekedtem a gyümölcsök evésére is.
A verseny alatt miket és mennyit fogyasztottál?
Reggelire 1 marék darált mákot gyúrtam össze 3 db banánnal, ami mellé fél liter mangólevet ittam.
Az úszás után 1 liter mangólevet ittam meg és 1 db tönkölybúza kolbászt ettem meg 4 db sózott paradicsommal és 2 db sózott uborkával.
A biciklizéshez 2 db banánt és 2 liter sós bio vegyes zöldséglevet vittem magammal. A frissítőknél összesen 3 liter gyömbérrel ízesített és kevés vízzel hígított dinnyeturmixot ittam meg. Emellett péntek levest, puffasztott hajdinát, tönkölybúza kolbászt ettem és kb. 5 liter vizet itta meg.
A futásnál nem ettem semmit, csak vizet és colát ittam (ilyenkor a cukor és a koffein is hasznosul). A verseny alatt összesen kb. 16 liter folyadékot ittam meg. Érdekes, hogy frissítőnek hozzáférhető volt az egész versenyen profi energiaszelet, energiaital, de egyikkel sem éltem vele.
A verseny alatt vagy után volt izomlázad, izomgörcsöd?
Sem a verseny alatt, sem utána nem volt izomgörcsöm, sem izomlázam.
Voltak holtpontjaid, amiken túl kellett lendítened magad? Hogyan sikerül ilyen esetben tovább ösztönöznöd magad?
Az ironman holtpontja a futás közben ért el, amikor kiürült belőlem minden gondolat, még a motiváció is. Ilyenkor az alázat beáraz és ha áron alulra kerülsz, vége. Én mentem tovább..
Máskor is tervezed az ironman teljesítését?
Hát ha úgy alakul és ilyen lendületben leszek, akkor teljesen nyers vegán koszton megpróbálom majd újra.
A verseny teljesítésére vonatkozóan volt némi kényszerérzeted, hogy görcsösen bizonyítsd a vegán életmód fizikai aktivistásra gyakorolt hatását?
A sporttal, a versennyel kapcsolatban semmilyen kényszerérzetem nincs, hogy bizonyítsak. Örömből csinálom.
Nehéz vegánként sportolni? Lehet izmot építeni vagy éppen szálkásítani?
Annak aki már túl van a kezdeti nehézségeken és átállt erre az életmódra, lényegesen könnyebb minden tekintetben. Mindent lehet vegánként a testünkkel, izmainkkal tenni, csak sokkal könnyebben.
Mit tanácsolsz azoknak, akik vegánként akarnak elkezdeni sportolni?
Keressenek jó példákat, tűzzenek ki maguknak célokat, és legyenek rá büszkék, hogy vegánként sportolnak és ha lehet, mindenképpen vegánokkal együtt edzenek, mert az nagyon motiváló.
A jobb sportteljesítmény miatt megéri a vegán életmódot választani?
Ez "csak" a vegán életmód egyik pozitív hozadéka, de nagyon érdemes kihasználni. Aki csak ezért választja ezt az életmódod, annak is megéri.
A vegán életmód milyen hatással van az ember sportteljesítményére? Vannak erre vonatkozó kutatások?
Saját tapasztalataim szerint három-ötszörös energiatöbblet, gyorsabb regenerálódás, nagyobb terhelhetőség jellemezheti a vegán sportolót miután átáll a vegán életmódra. Próbálja ki mindenki magán, nem fog csalódni. Kutatásokat nem ismerek, nekem elég bizonyíték Scott Jurek, vagy Beda Szabolcs eredményei.
Ha tetszett a poszt és érdekelnek a veganizmussal kapcsolatos témák, akkor kövess Facebookon is!