Személy szerint gyerekként láttam először kölest, amikor a nagyszüleimnél a papagájnak adtunk enni és az ő magkeverékében volt. Nem mondta senki és bennem sem vetődött fel, hogy ez a gabona tökéletesen alkalmas emberi fogyasztásra is. Nem tudom miért de az emberek mentális gasztrotérképén a köles egyáltalán nem szerepel a potenciálisan fogyasztható gabonák között és szerintem a legtöbben, ahogy gyerekkoromban én is csak madáreledelnek skatulyázzák be.
A köles (Panicum genus) a pázsitfűfélék családjába tartozik,közel 500 faj tartozik ide és többnyire a trópusi, szubtrópusi vidékeken élnek. Egyes fajait élelmiszernek termesztik, illetve takarmánynak. Közép-Erópában mindössze 2 faj őshonos. A jelenleg termesztett köles (Panicum miliaceum subsp. miliaceum L.) Közép-Ázsiából származik és a Kárpát-medencében már az újkőkor (neolitikum) idején is termesztették. Pályafutása során a köles, mint abrak- és zöld takarmány szerepelt, ma pedig leginkább madáreleségekben kap helyet. A humán táplálkozásban leginkább bio szerepben tűnik fel. Magyarországon jelenleg jelentéktelen mennyiségben termesztik, főleg másodvetésnek vagy kipusztult vetések pótlására használják. (1)
Élettani hatását tekintve az egyik legjobb gabona, hiszen lúgosítja a szervezetet, gluténmentes és nagyon gazdag a tápanyagokban, emellett alacsony a kalória- és magas a rosttartalma. Nagyon jó magnézium, mangán, foszfor és vas forrás. Prebiotikus hatása van, így hozzájárul a jó baktériumok számának növekedéséhez, amelyek az emésztés során játszanak szerepet. Triptofánt tartalmaz, amely segíti a szerotonin termelődését, ami a hangulat, alvás és étvágy alakulására van hatással. Az egyik legjobb teljes értékű fehérjeforrás. (2) Emellett az egyetlen gabonaféle, amely a teljes értékű fehérje mellett 7 aminosavat tartalmaz, illetve nagyon jó szilícium forrás az, ami az érfalak védelmében játszik szerepet. A kölesben lényegében minden meg van, amire a szervezetünknek szüksége van: szénhidrátok, fehérjék, zsírok, ásványi anyagok és B-vitaminok. (3)
Személy szerint nagyon megszerettem a kölest és többféle módon is fel szoktam használni.
- Pár órára beáztatom, leöntöm róla az áztatóvizet és tiszta vízzel, pici sóval, édesítőszerrel és olajjal/kókuszzsírral köles tejet készítek belőle, amit leszűrök.
- A tejkészítésből visszamaradt köles darálékot egy edényben kevés köles tejjel, fahéjjal és gyömbérrel kásává / tejbekölessé főzöm. Lekvárral vagy kakaóval isteni finom.
- A köles szemeket — nyers vegán — krékerben használnom, nagyon jó rajta elnyammogni.
- Magvas pogácsába vagy zsömlébe sütöm bele.
- Ledarálom és nyers vegán krékerhez, kekszhez, süteményhez vagy sütött sütemény lisztjéhez használom fel.
- Fűszeres, sós vízben megfőzöm és köretként tálalom.
- A megfőzött kölesből növényi fasírt is készíthető.
- A vegán konyhában a kölesből készítenek "túrós" ételeket, mint pl. "túrógombócot".
- Kölesből készíthető "majonéz" is.
Szerintem nagyon sokféleképpen használható növényről van szó, ami lehet sós, fűszeres és édes verzióban is fogyasztható. Méltánytalanul van elhanyagolva és a sötét sarokba tolva. Remélem, hogy minél hamarabb el fog terjedni a használata, hiszen finom és tápláló gabonáról van szó. Ne felejtsük el azonban, hogy 43 fok feletti hőkezelés hatására a kölesben lévő vitaminok és aminosavak is megsemmisülnek, így szerintem a legajánlatosabb nyers krékerben, nyers kekszben vagy kölestejben fogyasztani.
A képek forrásoldalai azokra kattintva érhetőek el.