Sokáig nem ismertem a medvehagymát, így amikor először találkoztam vele igencsak kételkedve fogadtam. Nem igazán állt össze a kép, hogy egy levél hogyan lehet hagyma ízű. Először nem is ízlett és az otthon készült medvehagymás kenyeret túlzott fintortok közt ettem meg. Végül azonban megszerettem és most már alig várom, hogy szezonja legyen. Itt is van, sőt talán már kezd vége is lenni, ezért akartam eltenni belőle valamennyit.
A medvehagyma az egyszikűek osztályába, a spárgavirágúak rendjébe, az amarilliszfélék családjába tartozó faj. Nevét pedig onnan kapta, hogy a barnamedvék előszeretettel fogyasztják a termését. Fehér, megnyúlt buzogány alakú (45 mm hosszúra és 5 mm vastagra hízó) hagymájából rendesen két nagy, tojásdad, hosszú nyelű, a végén kihegyesedő, 15–25 cm magasra emelkedő tőlevelet hoz. A külső levél hüvelye hártyás. Levéllemeze átlag 15 cm hosszú és 4 cm széles, és sötétebb zöld fonákukat fordítják a nap felé.Leveleit tavasszal, a virágzás előtt szedik, és frissen használják fel, mert szárítva gyógyhatásuk gyengül. Hagymáját a fokhagymáéval azonos módon hasznosítják.Kedvezően hat a gyomorra, a bélrendszerre, krónikus hasmenés és szorulás ellen jó hatású, a szédülést, fejfájást enyhíti, a magas vérnyomást csökkenti, tisztítja a vesét és a húgyhólyagot, elősegíti a vizelet ürítését, tisztítja a vért. (1)
Személy szerint 10 csokor medvehagymát vásároltam, ami egyszerre volt sok és kevés. Terveim szerint medvehagyma pesto-t készítettem belőle, de mivel nem igazán találtam receptet, ezért rögtönöztem. Készítettem mandulás, kesudiós és fenyőmagos pesto-t is. Az egész műveletet a mosogató alapos kimosásával kezdtem, hiszen abba áztatva mostam meg a leveleket, így szerettem volna bárminemű, a mosogatásból visszamaradt mikroszennyeződést is elkerülni. Ezért forróvízzel töltöttem fel a mosogatót és ecetet, illetve szódabikarbónát öntöttem bele. Hagytam kb. 20 percig hatni a két szert, aztán alaposan átdörzsöltem a mosogatót, majd átöblítettem. Emellett pedig az üvegeket is kifőztem, azaz csírátlanítottam, amikbe a pesto-t töltöttem. Az üvegeket megtöltöttem vízzel a szájukig, majd egy nagy lábasba helyezve őket a lábast is feltöltöttem vízzel, hogy ellepje az üvegeket. Ezután kezdtem forralni a vizet és forrás után még jó pár percig hagytam a vizet bugyogni. A fedőket pedig forró vízbe áztattam és jól megmostam. A kifőzött üvegeket pedig egy tiszta konyharuhán fejjel lefelé hagytam száradni.
Hozzávalók:
- olíva olaj
- medvehagyma
- kesudió/mandula/fenyőmag
- só
- fokhagyma
A levelek megmosása után én egyesével levagdostam a szárukat, bár ez lehet, hogy elhagyható és időspóroló lett volna. A leveket szintén hagytam száradni. Miután megszáradtak, azután összetépkedtem pár darabot és az aprítóba tettem, majd rá az aktuális magot, majd megint levelet, megint magot, megint levelet és hozzáöntöttem kb. 1 dl olíva olajat, illetve 1 csipet sót és negyed fokhagyma gerezdet. Miután minden összetevőt beraktam az aprítóba, utána apróra zúztam a hagymát meg az aktuális magot és lényegében készen is voltam.
Az előkészület több időbe telt, mint magának a pesto-nak az elkészítése, de remélem megérte. Még nem kóstoltam meg a medvehagymás pesto-m, mert szeretném, ha érnének benne az ízek, illetve az ínséges, medvehagyma nélküli időszakra tartogatom.
Emellett találtam egy receptet a melegen eltevésre is. Ehhez három dologra van szükség, mégpedig medvehagymára, napraforgóolajra és fokhagymára. Pár gerezd fokhagymát felaprítunk, egy edényben felhevítünk 1-1,5 dl olajat és ha elég forró, akkor a fokhagymát és medvehagymát belerakjuk. Amikor a levelek összefonnyadtak, készen is vagyunk. Üvegbe rakva, fejjel lefelé fordítva, betakarva hagyjuk lassan kihűlni. Ezzel a módszerrel elméletileg sokáig eláll a medvehagymánk. Nekem csak 1,5 üvegnyi lett így erősen gondolkodom azon, hogy többet is el kéne így raknom, amíg még lehet medvehagymát kapni.
De hagytam egy adagot a fagyasztónak is, hogy egész évben előtudjam venni és legyen lehetőségem vele főzni. Bár azt írják, hogy a kiolvasztott medvehagyma nem a legjobb, de azért mégis csak medvehagyma és több vitamint, enzimet tart meg, mint a hőkezelten elrakott társa.
Személy szerint én mindenkit csak buzdítani tudok, hogy amíg még tud raktározzon el medvehagymát mert nagyon rövid ideig lehet élvezni ennek a növénynek az ízletes levelét.